Vzpomínka na Stanislava Jirsu

Pátek 13., pro většinu ponurý den. Ovšem pro nás byla světlem tohoto dne v režii profesora Märce kulturní akce, na kterou jsme byli pozváni paní učitelkou Sabadosh. Tato akce se věnovala tématu 100. výročí narození pana Stanislava Jirsy. Kdo je Stanislav Jirsa, ptáte se?

Stanislav Jirsa je velmi známý překladatel francouzské literatury, spisovatel, politický vězeň, ale především bývalý učitel našeho gymnázia. Jeho překlady velikánů, jako jsou např. Voltaire či Boris Vian, jsou vydávány dodnes a jejich znění nám předčítali studenti ze 4. A Kateřina Drapáková, Petr Češka a Adéla Naimanová. Ukázku původních francouzských textů přednesla také MUDr. Ludmila Kalálová. Taková byla literární náplň tohoto večera.

Co se týče historické stránky, večer byl také doprovázen historickým výkladem od našeho bývalého studenta Přemka Hlaváčka, který nám představil osobnost Petra Zenkla – bývalého primátora Prahy a vůbec nejbližšího člověka Stanislava Jirsy.

Poté se slova ujal pan učitel Märc, který nám za použití dobových fotografií velmi podrobně přiblížil život Jirsy včetně několika pamětí od Jirsových bývalých studentů. Je jasné, že na něj studenti vzpomínají s úsměvem na rtech. Byl spravedlivý, čestný a podle slov jedné z jeho studentek i velmi rychlý, co se týče chůze. Vyučoval zde angličtinu, protože o francouzštinu zde nebyl zájem, ale i tak si pro ni našel cestu. Do hodin angličtiny sem tam přihodil i něco z francouzské literatury.

Celý večer byl samozřejmě doplněn výborným občerstvením a ochutnávkou francouzských vín, za což jménem všech návštěvníku děkujeme. Ačkoli nám původně jméno Stanislav Jirsa nic neříkalo, po přednášce tomu bylo jinak, protože jsme si odnesli skvělý pocit a přednáška nám představila život tohoto „velkého neznámého“.

Jaroslav Fojtík, Adéla Naimanová 4.A

Další informace

2018-projekt-eu-profesni-rozvoj

Tato škola je zapojena do realizace projektu

PROFESNÍ ROZVOJ PEDAGOGŮ GYMNÁZIA CHOMUTOV

CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_035/0007252

logo-fondu-eu

Tato škola je zapojena do realizace projektu

DOTYKOVÁ ZAŘÍZENÍ VE VÝUCE

CZ.1.07/1.3.00/51.0017 

Tato škola je zapojena do výzvy EU peníze středním školám

OPERAČNÍ  PROGRAM  VZDĚLÁVÁNÍ  PRO  KONKURENCESCHOPNOST

Čtenářská a informační gramotnost
Finanční gramotnost
Využívání ICT

logo-ipo

 Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, p.o.,

partner 07 projektu s reg. č. CZ.1.07/1.1.00/44.0005 s názvem 
„Přírodovědné a technické vzdělávání Ústeckého kraje“   

Tato škola realizuje projekt
„Zvýšení kvality vzdělávání na Gymnáziu CV“
z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Výzva č. 56, reg.č. projektu CZ.1.07/1.1.00/56.1324

Tato škola realizuje projekt
„Jazyky on-line Gymnázium Chomutov“
z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Výzva č. 57, reg.č. projektu CZ.1.07/1.1.00/57.1401